Tłumaczymy, co w UK oznacza: Self Assessment

Self Assessment to deklaracja podatkowa obowiązująca w Wielkiej Brytanii. Do złożenia rozliczenia podatkowego w UK uprawnione są osoby samozatrudnione, pracujące, pobierające emeryturę. Czy muszą Państwo składać zeznanie w formie Self Assessment?

Self Assessment to rozliczenie podatkowe „na własną rękę”, jakie muszą złożyć m.in. osoby samozatrudnione, czyli prowadzące w Anglii samodzielną działalność gospodarczą (z ang. Self Employed). Więcej na temat takiej formy zatrudnienia mogą Państwo przeczytać tutaj: Tłumaczymy, co w UK oznacza: Self Employed.

Osoby, które są zatrudnione w Wielkiej Brytanii lub pobierają tutaj emeryturę, dzięki nowemu systemowi rozliczeń, nie muszą już składać deklaracji podatkowych. Ci podatnicy zostają automatycznie rozliczani w systemie PAYE. O wypełnienie zeznania muszą się z kolei osobiście starać ci, którzy prowadzą własną firmę w UK i są zobowiązani do złożenia co roku. Dzieje się to w formie elektronicznej lub papierowej wersji deklaracji Self Assessment, będącej pełnym rocznym zeznaniem podatkowym. Z Self Assessment mogą zrezygnować osoby samozatrudnione mające przejrzystą sytuację finansową, które rozliczają się w postaci skróconej deklaracji podatkowej – Short Tax Return (SA200).

Prowadząc własną firmę w UK jest się samemu odpowiedzialnym za terminy rozliczania się z urzędem skarbowym oraz za wysokość dochodów, którą chcą Państwo podzielić się z fiskusem. Po zarejestrowaniu działalności gospodarczej w HMRC (czyli do trzech miesięcy od rozpoczęcia jej prowadzenia) stają się Państwo podatnikiem „Self Assessment”. Od tego momentu, mają Państwo obowiązek złożenia corocznie jednej z poniższych deklaracji:
– Tax Return (SA100), czyli formularz zeznania podatkowego,
– Short Tax Return (SA200), czyli formularz skróconego zeznania podatkowego.

Formularz podatkowy należy wypełnić i odesłać w formie papierowej do 31 października każdego roku do urzędu skarbowego lub do 31 stycznia w formie elektronicznej. Oczywiście dokument ten jest rozliczeniem Państwa dochodów uzyskanych z samozatrudnienia w czasie roku podatkowego w Wielkiej Brytanii, który kończy się w kwietniu.

Wygoda rozliczeń za pośrednictwem serwisu Self Assessment Online daje dostęp do danych, możliwość wysłania formularza online oraz weryfikacji aktualnych informacji z urzędu.