Tłumaczymy, co w UK oznacza: Working Tax Credit

Rozpoczęcie pracy w Wielkiej Brytanii jest wyzwaniem dla Polaków przyjeżdżających pierwszy raz do UK. Finansową pomoc dla nich w tym względzie zapewnia dodatek Working Tax Credit. Na czym polega i kto może się o niego starać?

Jeśli są Państwo zainteresowani możliwością uzyskania pomocy finansowej w postaci dodatku pod nazwą Working Tax Credit, warto doczytać ten artykuł do końca. Jak sama nazwa wskazuje, świadczenie to jest wypłacane osobom pracującym. Mogą to być zarówno osoby zatrudnione u brytyjskiego pracodawcy, jak i samorozliczające się oraz mające status Self- Employed.

Kto spełnia warunki do uzyskania Working Tax Credit?
Dodatek dla osób pracujących należy się, jeżeli spełnione jest kryterium dochodowe. Co roku, urząd podatkowy w Wielkiej Brytanii (HMRC) podaje wysokość uzyskiwanego wynagrodzenia, jaka uprawnia do starania się o Working Tax Credit. Inna kwota obowiązuje w tym przypadku dla osób mieszkających samotnie, a inna dla rodzin wychowujących np. dwójkę dzieci.

O dodatek dla pracujących w Wielkiej Brytanii mogą starać się osoby, które podjęły płatne zatrudnienie w wymiarze minimum 16 godzin tygodniowo, jeżeli:
– są Państwo osobą utrzymującą i wychowującą dziecko lub dzieci,
– są Państwo osobą niepełnosprawną w wieku powyżej 16 lat,
– mają Państwo 50 lat lub więcej i wracają Państwo do pracy po okresie pozostawania na zasiłku dla bezrobotnych,
– mają Państwo 60 lat lub więcej.

Jeżeli są Państwo osobami niemającymi dzieci, muszą Państwo mieć ukończone 25 lat i przekroczyć 30 godzin tygodniowo wymiaru czasu pracy, aby móc starać się o dodatek Working Tax Credit.

O dodatek można starać się już od rozpoczęcia pracy zarobkowej, jak i w trakcie jej trwania. Dzięki zasiłkowi można zapewnić sobie dodatkowe wsparcie finansowe, jeżeli uzyskiwany dochód nie jest wystarczający na utrzymanie.